Tepelná čerpadla vzduch-voda čerpají teplo z venkovního prostředí. Díky tzv. chladivu, tedy látce, která je v tepelném čerpadle napuštěná, je tento proces možný až do -25°C venkovní teploty. Teplo je pak díky deskovému výměníku předáváno do vody v otopné soustavě, tedy do radiátorů, nebo podlahového topení, případně do zásobníku TUV (teplé užitkové vody či bojleru). Jde bezesporu o moderní způsob vytápění, kdy hlavním důvodem rozšíření těch zařízení je ekonomická efektivita provozu.
Pojďme si shrnout pár základních poznatků, které Vás často zajímají:
Základní rozdělení tepelných čerpadel vzduch-voda
Monoblok
Vše je v jedné jednotce, která je umístěna venku. Do této jednotky se připojuje pouze topenářské potrubí a elektro přívod. Výhodou je snadnější instalace, nevýhodou je ale nutnost napouštět otopnou soustavu nemrznoucí kapalinou.
BiBlok
Jde o dělenou jednotku, kdy je mezi vnitřní a venkovní jednotkou natažené chladivové potrubí. Na otopnou soustavu se pak připojuje vnitřní jednotka. Vnitřní jednotky tepelných čerpadel Panasonic jsou vybaveny frekvenčním oběhovým čerpadlem, deskovým výměníkem, expanzní nádobou, pojistným ventilem a podsvíceným ovládacím panelem v češtině. Není tak třeba vše sestavovat jako u jiných výrobců. Venkovní jednotky jsou poháněny kompresorem s frekvenčním měničem, díky kterému jsou velice tiché a úsporné.
ALL IN ONE
Jsou vnitřní jednotky, ve kterých je uvnitř samotné jednotky zabudovaný 200l zásobník teplé užitkové vody.
Konkrétní jednotky můžeme poté dělit dle stupně použití na
1
Standard
výstupní teplota vody je až 55°c. Tyto jednotky jsou vhodné pro nové domy s podlahovým topením nebo s nízkoteplotními radiátory.
2
T-Cap
jsou jednotky, které mají konstantní výkon až do - 20°c a výstupní teplota vody je až 60°c. Jsou vhodné i pro starší domy s klasickými radiátory.
3
HT
jsou vysokoteplotní jednotky. Jejich výstupní teplota vody je až 65°c. Hodí se tak pro domy s radiátory, které mají menší plochu předání.
Věnujeme se značkám
Soubory ke stažení,
které vás zajímají